
Jane Austen nevéről a legtöbbünknek a világirodalom talán legszebb és legismertebb romantikus regényei jutnak eszünkbe. A Büszkeség és balítélet történetét talán még a leglaikusabbak is ismerik, és a romantikus könyveket hanyagolók is kedvencként tartják számon, amin nincs mit csodálkozni, hiszen Jane ebben a könyvében olyat alkotott, amit csak kevesen tudnak, - egyébként az én nagy kedvencem is a regény - és ennek ékes bizonyítéka, hogy a megjelenése óta eltelt 200 évben folyamatosan újabb fordításokban és szebbnél szebb borítókkal adják ki a kiadók. Szóval nagyon úgy tűnik, hogy Jane Austent valószínűleg az elkövetkezendő 200 évben sem fogjuk elfelejteni... Ma azonban egy kicsit más vizekre eveznék, ugyanis múlt héten miután éppen végeztem az aktuális könyvemmel, és körülnéztem a könyvespolcomon, ahol rengeteg olvasatlan könyv sorakozott, mégis Austen mansfieldi kastélyán akadt meg a szemem, és miután már a kezembe vettem és belelapoztam, egyszerűen nem akaródzott visszatennem. Aztán már teljesen elragadott a kor szelleme, az írónő stílusa és nyelvezete, a gyönyörű, értelmes, olykor humoros, máskor gúnyos, de legtöbbször fennkölt és szenvedélyes érzelmekkel teleszőtt mondatai, leírásai. Ha a történet nem is nyerte el a tetszésemet teljes mértékben, Jane Austen stílusa mindenért kárpótolt.

Habár az elején úgy nyilatkoztam az írónőről, mint a romantikusok legjobbja, mégis úgy éreztem, hogy ebben a könyvben, hogy úgy mondjam hiány volt benne. Nem arról van szó, hogy ne hangoztak volna el szenvedéllyel fűtött monológok, szerelmes körmondatok, boldogsággal itatott kifakadások, ó nem, ezek mind megvoltak csak éppen nem attól, akiktől vártam, és persze nem a megfelelő személynek szóltak. Mint mondtam a Crawford testvérpár kifordította a fiatalokat önmagukból, és ebben is ők voltak a ludasak. Örökké vidám természetük, jó előadókészségük, és az, hogy sosem rejtették véka alá a véleményüket. teljesen levette a lábukról az olyan embereket, akiknek addig a hétköznapjaik egyformán unalmasak és szürkék voltak. Az, hogy Sir Thomas Bertram elutazott hosszú időre otthonról, lehetővé tette, hogy a két testvér a tőlük telhető legjobban felbolygassák a birtok lakóinak életét. Pedig őket sem mondanám éppenséggel gonosznak, csak a hiányos neveltetésük, önző akaratuk, fegyelmezettség nélküli életük olyan emberré faragta őket, akik mindent megkapnak, amit kinéztek maguknak, és csupán szórakozásból.
Ahogy elolvastam néhány véleményt a könyvről, láttam, hogy sokan nem szerették Fannyt, visszafogottsága miatt. Valóban nagyon szerény lány volt ő, fizikailag is gyöngécske, pánikolós, és csak nagyon ritkán fejtette ki nézeteit, pedig rengeteg érzés dúlt benne. A mai felfogás talán elítéli, lenézi őt, én mégis együtt tudtam érezni vele. Sőt, ő volt az egyetlen karakter, akit meg tudtam szeretni - pedig rengeteg szereplő volt, és több szálon is futottak a történetek - mert ő volt az egyetlen, aki a cselekmény során önmaga maradt, és bizony nem dőlt be a Crawford testvérek játékainak. Edmundban viszont elég nagyot csalódtam, hiszen akármennyire is kedves volt Fannyhoz, mégis sokszor szörnyen ostobán és önzőn viselkedett. Egyáltalán nem az az erős férfikarakter, amilyet vártam, de ha nem is erős, legalább a szíve lett volna igaz, de sajnos ez sem mondható el.
Ahogy a fülszöveg is írja, a többi karakter élete végül mellékvágányra téved, a Crawfordok közül, Mary végig rettenetesen idegesített, Henryt viszont a végére egészen megkedveltem, Fanny unokanővérit viszont azért sajnáltam, még úgy is, ha nem mindig viselkedtek tisztességesen. Marynél már csak Norrisné vágta ki jobban a biztosítékot nálam, Fanny nagynénje valahogy mindig tett róla, hogy a lány még véletlenül se érezze jól magát, undok és kiállhatatlan volt.
A könyvtől tehát nem teljesen azt kaptam, amit vártam, főleg, hogy mivel nagyjából azért sejteni lehetett a végkifejletet (habár a végén már nem is voltam benne olyan biztos), mindaz, amire vártam, csak az utolsó 10 oldalban történt meg. Austen ezeken az oldalakon osztotta csak ki a szereplők jövőjét tartalmazó lapokat, habár azért ezt sem csinálta rosszul. Ami mégis kárpótolt, az az, ahogy már említettem, a könyv lenyűgöző stílusa, emellett pedig a történet helye és ideje, hiszen egy 19. századi angol kastélyban valljuk be, az ember sose unatkozhat, ami azt illeti, rajongója lettem ennek a kornak. Így tehát senki ne gondolja azt, hogy le akarnám beszélni a könyv elolvasásáról, nem, az írónő rajongóinak kötelező darab.
Értékelés: 5/4
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése